منوی دسته بندی

جشنواره ملی خوشنویسی «کوکب هدایت» برگزار می‌شود

سرپرست معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی خوزستان از برگزاری جشنواره ملی خوشنویسی با عنوان «کوکب هدایت» و با محوریت آموزه‌های اخلاقی در قرآن کریم توسط این معاونت خبر داد.

 

مریم جویدراوی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه جشنواره ملی خوشنویسی «کوکب هدایت»، با محوریت آموزه‌های اخلاقی در قرآن کریم برگزار می شود، اظهار کرد: این کتاب الهی علاوه بر اینکه کامل‌ترین منبع معرفتی و معنا آفرینی است، بزرگترین منبع الهام برای هنرمندان و آفرینش‌های ادبی و هنری آنها نیز بوده است.

 

وی افزود: در این میان و در بین هنرهای اسلامی، خط و خوشنویسی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و خوشنویسان جدای از انتقال بار معنایی آیات و دستورات دینی، به دلیل قداست متن مصحف شریف، تمام تلاش‌شان این بوده و هست که به زیباترین شکل ممکن، مضامین و آموزه‌های معنوی قرآن کریم را به رشته تحریر درآورند. در این راستا معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی خوزستان در نظر دارد جشنواره ملی خوشنویسی را با عنوان «کوکب هدایت» و با محوریت آموزه‌های اخلاقی در قرآن کریم برگزار کند.

 

جویدراوی در ادامه هدف از برگزاری این جشنواره را ترویج و گسترش فرهنگ اسلامی با تکیه بر مفاهیم اخلاقی قرآن کریم، رویکردی معنوی به قرآن و احادیث با تکیه بر مفاهیم اخلاقی، آشنایی هر چه بیشتر مردم با گوهرهای اخلاقی قرآن کریم، گردآوری و ثبت آیات و فرامین اخلاقی مصحف شریف در یک کتاب، رشد و اعتلای استعدادهای هنری و هدایت آنها به سمت منابع دینی و معرفتی دین اسلام، عنوان کرد.

 

وی افزود: این جشنواره در رشته های خط شکسته نستعلیق، نستعلیق، نسخ و ثلث برگزار خواهد شد و شرکت برای عموم آزاد است که از برگزیدگان هر رشته نیز تقدیر خواهد شد. به نفر اول در هر رشته ۳۰ میلیون ریال، نفر دوم ۲۰ میلیون ریال و نفر سوم ۱۰ میلیون ریال اهدا خواهد شد. محور جشنواره نیز آیات و احادیثی است که حاوی پیام اخلاقی و معنوی باشند. در خلق اثر می‌توان از شعرهای شاعران نامی که قرابت معنایی با آیات و احادیث منتخب دارند استفاده کرد.

 

 

سرپرست معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی خوزستان در خصوص شرایط ارسال آثار گفت: آثار ارسالی باید تولید سال‌های ۱۴۰۰-۱۳۹۹ باشند. تا حد امکان معنی آیات منتخب نوشته شوند و اصل اثر به نشانی دبیرخانه جشنواره ارسال شود. هیچ مسئولیتی در قبال خسارت‌های احتمالی آثار ارسالی توسط پست به عهده‌ دبیرخانه جشنواره نمی‌باشد. دبیرخانه جشنواره مجاز است از آثار برگزیده در چاپ کتاب و دیگر قسمت‌های تبلیغی جشنواره استفاده کند. هر شرکت کننده می‌تواند حداکثر دو اثر ارسال کند و شرکت در همه بخش‌ها بلامانع است. نحوه برگزاری مراسم اختتامیه با توجه به شرایط انتشار ویروس کرونا متعاقبا اعلام خواهد شد.

 

وی افزود: همچنین آثار برگزیده در قالب برگزاری نمایشگاهی در معرض دید قرار خواهد گرفت. آخرین مهلت ارسال آثار ۲۴ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰خواهد بود و علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را به دبیرخانه جشنواره به نشانی خوزستان، سازمان مرکزی دانشگاه شهید چمران اهواز، معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد استان خوزستان، طبقه‌ همکف. کدپستی: ۶۱۳۵۷۳۳۷۷۳ ارسال کنند. همچنین شماره واتساپ ۰۹۳۸۶۱۷۹۰۳۴ جهت کسب اطلاعات بیشتر و ارسال آثار در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.